Çocuklar ile Kampa Gitmek…🏕️👧👦

Yazar: Hakan Türkkuşu

Bir çok kişi çocuklar ile değil hafta sonu kamp yapmak, bir
saatlik yola çıkarken bile düşünür. Haksız da değillerdir ama
gerektiği gibi hazırlanılırsa o hafta sonu hem sizin, hem de
çocuklar için unutulmaz olacaktır.

Hakan Türkkuşu

Küçükler ile, özellikle de okul öncesi yaş grubundaki çocuklar ile kampa
gideceklerin bu hazırlık sürecinde daha da titiz davranması gerekiyor. Kamping alanları genel olarak deneyimli kamp severler veya kalite-konfor aramayanlar içindir. Çocuklar söz konusu olduğunda gereksinimlerin artacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Genç bireylere birer kampçı adayı olarak doğayı sevdirmek için glamping bir ara tercih olabilir. Bu ara çözüm deneyimsiz anne ve babalar söz konusu olduğunda daha da çok işe yarayacaktır. Glamping konusunu bir başka yazımda anlatacağım ama şu aşamada doğayı seven ve konfor arayanların tercihi olduğunu bilmek ilk aşamada merakı giderecektir. İngilizce “büyüleyici” veya “göz kamaştırıcı” anlamına gelen “glamorous” sözcüğü ile kamp yapmanın karşılığı olan “camping” sözcüğünün bir arada kullanımı ile ortaya çıkan bir kavramdır glamping. Tam Türkçe karşılığı olmasa da lüks kamp denebilir. Türkiye’de de hızla yaygınlaşmaktadır.


Nereye gitmeli, nerede kamp yapmalı?

Çocuklar ile ilk kamp deneyimi için mutlaka bir B Planı yapmalı. Çadırda işler istendiği gibi gitmezse bir bungalov ya da binada konaklama olanakları önceden araştırılmalı.

Doğanın sunduğu güzellikler arasında bana her zaman tatlı su ile tuzlu suyun birleştiği yerler cazip gelir. Flora ve fauna hem çok farklıdır, hem de iç içedir. Gökova yakınlarındaki Azmak bu açıdan çok güzel bir ortamdır. Doğa vardır, 5-10 dakikalık mesafede gerek duyulabilecek her tür konaklama olanağı da mevcuttur. İğneada longozu ise İstanbul’da yakın, yazı ayrı kışı ayrı güzel bir doğa harikasıdır.

Çocuklar için oksijenin bol olduğu irtifa kampları, özellikle yaz aylarında son derece öğretici ve eğlencesi bol bir deneyim sunar. Uludağ veya Ilgaz, ülkemizin en iyi ormanları ile ev sahipliği yapmaya hazırdır. Yüksek yerlerde kamp yaptığınız mevsim yaz da olsa güneşin battığı an kışın geri geldiğini düşünebilirsiniz. Giyim ve soğuktan korunma konusunda mutlaka öngördüğünüzden daha fazlası ile yola çıkmanızda yarar vardır.

Daha yumuşak bir kamp deneyimi için Yedigöller, Mudurnu ve Gebze
taraflarında kamp yapabileceğiniz pek çok yer vardır.
Göl kıyısı, orman yanı ya da doğada tercih edeceğiniz herhangi bir yer size aradığınız her tür ortamı sunacaktır.

Kampçı adayı kendi işini kendi görmeli…Kendi adıma çocukların ilk kamp deneyiminde etrafı çitle çevrili, elektriği ve suyu olan, doğallıktan uzaklaşıp tesise dönüşen kamping alanlarını hiç önermem. Hazır ne kadar çok imkan (mutfak, ocak, duş vb) ve/veya hizmet (market, büfe, cafe, restauran vb) varsa kampçılıktan o kadar uzaklaşılır. Şehir yaşamının zayıf bir taklidi söz konusu olur.


Kamp, herkesin katıldığı bir işbölümüdür. Birlikte çalışmayı gerektirir. Herkes kendi çantasını hazırlar, kendi malzemesini toplar. Başarılı bir kamp o kamptaki herkesin ortak çabasının neticesidir ve herkes için unutulmazdır. Hep birlikte toplanan küçük dallar, varsa kozalaklar, daha kalın yakacaklar, güvenli bir ateş için hazırlanacak ocak için gereken taşlar hep elbirliği ile yapılacak işlerdir. El değmemiş ya da ayak basmamış yerler bana göre en ideal olanıdır. Mevsim ve coğrafya gözetilerek, gereksinimler iyi düşünülerek götürüleceklerin listesi hep birlikte hazırlanmalıdır.

Herkesin taşıyacağı çanta da dikkatle seçilmelidir. Bu çantaya nelerin girebileceği, ağırlığının taşıyana uygun olup olmadığı dikkatle hesaplanmalıdır. Bu çanta ile prova, en doğru düzenlemeyi yapmanızı sağlayacaktır. İlk aşamada gerekli olduğu sanılanların bir kısmından da bu aşamada vazgeçilecektir. Bu kampçının öğrenecekleri ve edineceği deneyimler listesinde ilk sırayı alır. Sadece en gerekli malzeme ile hazırlanacak çanta, en üst seviyede deneyim için de kapı aralayacaktır. Fazla ağır bir çanta, o deneyimi eziyet haline getirebilir ya da hafif olsun diye en gerekli eşyaların eksikliği keyif kaçırabilir.

Doğru hazırlanan ve rahat taşınabilen bir çanta ile yürüyüş, yeri geldiğinde
kayalardan ya da küçük akarsulardan geçmek her zaman eğlenceli olacaktır. Uygun bir kamp alanının geçici yerleşim yeri olacağı düşünülecek olursa arazinin eğimi, hakim rüzgarın yönü, suya yakınlık, hem ısınmak hem de ortalığı aydınlatmak için yakacak malzeme bolluğu ya da azlığı gibi pek çok detay önem kazanacaktır. Her kampçı için hava⛅, toprak🌱, su 🌊 ve ateş🔥 çok ama çok önemlidir.

İlk kamp, tıpkı ilk aşk gibi unutulmaz!

Nereye ne zaman gidileceği belirleyip malzeme listesi hazırlamaksa ilk aşamaysa, genç kampçının fazla zorlanmadan bu malzemenin ne kadarını
taşıyabileceği ve bu ağırlık ile ne kadar yürüyebileceğini belirlemek de ikinci önemli aşamadır. Üçüncü aşama ise kamp alanı için uygun yer seçimi ve yerleşimdir. Çadırın yönü, ocağın yeri önemlidir. Dördüncü aşama ise kamp boyunca toplayacağınız ve yanınızda eve götürebileceğiniz hatıralardır. Dere kıyısındaki çakıl taşları veya ormanın derinliklerindeki kozalak veya palamutlar size hep o kampı hatırlatacaktır. Topladığınız yapraklar belki de ilk koleksiyonunuzu oluşturacak, kendi doğal ortamlarında izlediğiniz yabani hayvanlar belki de kafanızda ilk canlı-belgesel olarak yer edecektir. Elbette unutulmaz anılar ile birlikte bütün bunlar ilk kamp deneyiminizi unutulmaz kılacaktır.

Karar verip yola çıktıktan sonra eve dönene kadar yaşayacaklarınız sizin en değerli anılarınız olacak, çocuklarda olduğu kadar büyüklerde de kendine güven duygusunun gelişimine katkı sağlayacaktır.

İlk kampınızın tıpkı “ilk aşk” gibi unutulmaz olması dileğimle…


Şu kategoriye gönderildi: Kamp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.