Red Bull X-Alps 2019 Türk takımı ile tanışın

Yazan:Basat Okay

16 Haziran 2019 tarihinde başlayacak olan Red Bull X-Alps 2019 yarışmasında, Türkiye takımı olarak  Barış Çelik (Atlet) ve Metin Kavuncu (Destek) seçildi!


Red Bull X-Alps Nedir? 

Red Bull X-Alps, dünyanın en zorlu macera yarışı olarak kabul ediliyor. Her sezon, dünyanın dört bir yanından gelen rakipler, vücut ve zihnin sınırlarını zorlamak için Avusturya‘ya geliyorlar. Salzburg‘dan, hiç bir vasıta kullanmadan, toplamda 1000 kilometre uzunluğundaki bir rotayı takip ederek, Alpler’i geçip Monako’ya kadar sadece yürüyerek, tırmanarak ve yamaç paraşütü yaparak yarışacaklar.

Yarışma başladığında, redbullxalps.com sitesinden yarışmacılar, uydu, hava kameraları ve yer ekibi video/foto çekimleriyle anlık takip edilebilecekler.

Sporcular, beceri ve stratejiyi birleştirerek, duruma göre hafif yaralanmaların ve yorgunluğun üstesinden gelip günde ortalama 100 km’lik mesafeleri -bazen daha fazla- katederek yarışacaklar. Çoğu yenilgiyi kabul edecek ve sona gelemeden yarışmadan çekilecek…Ancak bir kaçı için, bitiş çizgisine ulaşma yolunda onları hiçbir şey durduramayacak!

Red Bull X-Alps, 16 Haziran 2019’da resmen başladığı zaman, 19 ülkeden 32 sporcu  dayanıklılık yürüyüşü(Endurance Hiking), iz koşusu(Trail Running), dağcılık(Mountaineering) ve yamaç paraşütü(Paragliding) becerilerinin sınırlarını zorlayacak.

Dağlarda geçen her macera dolu ve zorlu gün, sporcuların güç ve kararlılıklarını zorlayacak. Gün sonunda, yarışmacıların zihinsel güçleri, fiziksel yetenekleri ve yarış stratejileri karar verici olacak.

Her gün yola çıkmadan önce, sporcular sürekli değişen hava koşullarını değerlendirmeli ve nerede ve ne zaman olacaklarını seçmeliler…Alpler’in yüksek dağları ve derin vadilerinde avantajlı pozisyonda olmak için en doğru kararı vermek ve rakiplerinin önüne geçmek için kıyasıya mücadele edecekler.

İşte bu özellikler, Red Bull X-Alps’i diğer macera yarışmalarından farklı, öngörülemez, zorlu ve bu kadar heyecan verici kılıyor! 


https://www.instagram.com/p/BqZyAB0lzqL/

Türk takımını tanıyalım

Red Bull X-Alps takımları, biri yarışmacı atlet, diğeri yarışma boyunca destek olacak sporcu olmak üzere iki kişiden oluşuyor. Bu yarışta, Türk takımında Barış Çelik yarışmacı olarak katılırken, Metin Kavuncu bu zorlu macerada ona destek olacak. 

https://www.instagram.com/p/Bh7At_WjNSa/

1989 yılında Gaziantep’te doğan Barış Çelik; İlk, Orta ve Lise öğrenimini Gaziantep’te tamamlamıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi Biyoloji Bölümü’ne 2008 yılında başlamıştır. 2007 yılında dağcılığa başlamış olan sporcu, öğrenim gördüğü Süleyman Demirel Üniversitesinde bir süre eğitim verdikten sonra, çeşitli kurullarında(endüstriyel dağcılık, teknik, eğitim ve arama kurtarma) görev almıştır. 2008 yılında yamaç paraşütü sporuyla tanışmış ve aktif olarak devam etmiştir.

https://www.instagram.com/p/BMwhsjbhLve/

Türkiye’ de çeşitli kulüplerde ve üniversitelerde eğitim çalışmalarına devam etmiştir. Halen Gaziantep Üniversitesi kulübünde eğitmen olarak çalıştırmaktadır. 2013 yılında Zirve dağcılık bünyesinde UIAA akreditasyonunu tamamlayarak UIAA eğitmeni olmuştur.

https://www.instagram.com/p/BZJ4sL0lfhD/

Türkiye’de önemli projeler yapmıştır (tırman-uç, hız tırmanışları, mesafe uçuşları). Barış Çelik, spor hayatına aktif olarak devam etmektedir. Spora farklı bir bakış açısı kazandırarak daha hızlı gelişmesi için bu süreçte elinden geleni yapmaktadır.


https://www.instagram.com/p/BTjAJkkjN9n/

1998 yılında Kayseri’de doğan Metin Kavuncu; İlk, Orta ve Lise öğrenimini
Kayseri’de tamamlamıştır. İzmir Dokuz Eylül ve şu an Kayseri Erciyes Üniversitesi İşletme bölümünde eğitimine devam etmektedir. 

https://www.instagram.com/p/BFGrDTcFYDq/

Bisiklet, Okçuluk, Dağcılık, Kayak ve Yamaç Paraşütü ile genç yaşlarda tanışan Metin, çok yönlü ve aktif genç sporcular arasındadır.

https://www.instagram.com/p/BDVbLjnlYBc/
https://www.instagram.com/p/BYxWCm5DzXs/

Yamaç paraşütü dalında yarışmalarda ve mesafe uçuşlarında bir çok başarısı bulunmaktadır. Yamaç paraşütü Tırman & Uç dalında da kendini geliştiren sporcu, Kayseri bölgesinde ve Türkiye’nin bir çok yerinde sürekli antrenman yapmaktadır. 

Aktivido ekibi olarak, dünyanın bu en zorlu macera yarışmasında, Türk takımına şimdiden başarılar diliyoruz! 

Kaynaklar: 

https://www.redbullxalps.com/
https://www.redbullxalps.com/athlete/baris-celik
https://www.facebook.com/pg/ucanseyyah
https://www.instagram.com/parawaiting
https://www.instagram.com/mtnkvnc/2 hakkında “Red Bull X-Alps 2019 Türk takımı ile tanışın” görüş

  1. İnsanlara spor yapmanın önemini anlatan ,insanları spora yönlendiren arkadaşlarımı kutluyorum.
    Elimden geldiği kadar destek olacağım…

  2. Tebrik ediyorum iki başarılı sporcumuzu… Bu elit yarışmada ülkemizi başarıyla temsil edeceklerine canı gönülden inanıyoruz Her platformda farklarını ortaya koyan hem başarılı hem de mütevazi bu iki güzel dost, iyi ki sizleri tanıdık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.