Günübirlik Kayak Turunda Bilinmesi Gerekenler

Günübirlik kayak turu, size kısıtlı zamana ne kadar çok keyifli aktivite sığdırabileceğinizi kanıtlayacak harika bir fırsat olabilir. Kayak turu için uzunca bir zamana ve büyük bütçelere ihtiyacınız olmadığını bu turlar ile keşfedeceksiniz. Peki, günübirlik kayak turunda bilinmesi gerekenler nelerdir? Hadi sizin için derlediğimiz püf noktalara bakalım…

Günübirlik Kayak Turunda Yanımıza Ne Almalıyız?

Kayak turu İstanbul ve çevresi için oldukça keyifli bir aktivite olacaktır. Hatta günübirlik kayak turları da düzenlenebiliyor ve kısa tatiller bir anda unutulmaz anılar ile bezeniyor. Bu tür kısa turlarda yanımıza almamız gerekenlerin başında ise elbette ki kayak malzemeleri geliyor. Ancak bunları taşımak istemezseniz, gideceğiniz kayak merkezindeki kiralama noktalarını tercih edebilirsiniz. Bunun dışında ise hava durumu yanınıza almanız gerekenler ile ilgili bir yönlendirici olacaktır. Gitmeden önce mutlaka hava durumunu kontrol etmelisiniz. Örneğin, güneşli bir gün ise mutlaka güneş kremi almanız gerekir. Diğer taraftan yedek bere ve eldiven ile eczanelerden alabileceğiniz koruma oranı yüksek bir lipstick doğru seçimler olacaktır.  Termal içlik ise bu süreçte en çok ihtiyacınız olacak giysiler olabilir. Hatta kayak turu için olmazsa olmaz olarak dahi niteleyebiliriz. Yedek giysiler de bu süreçte oldukça önemli. Mesela yedek çorap bol bol alınabilir. Hatta kayak çorabı adı verilen özel nitelikli çoraplar çok daha iyi birer seçim olacaktır. Güneşin inanılmaz ama yakıcı etkisine karşı güneş kremi almanız gerektiğinden söz etmiştik. Bununla birlikte güneş gözlüğü de bu süreçte işinize yarayabilir. Kayak yaparken kayak gözlüğü takıyor olacaksınız ama kayak yapmadığınız anlarda güneşin rahatsız edici etkisine karşı gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Dizlik, bileklik, boğazlı kazak, kafa bandı, kemer, polar ve benzeri ise yine isteğinize bağlı olarak yanınıza alabileceğiniz diğer giysi ve malzemelerdir.

Skipass Nedir?

Daha önce kayak turuna gitmediyseniz Skipass’ı ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Kayak turu Türkiye genelinde en çok tercih edilecek aktivitelerden biri olarak kabul edilebilir. Çünkü ülke genelinde oldukça fazla kayak merkezine sahibiz. Bunların hemen hemen hepsinde bulunan Telesiyej, Teleski (T-Bar) ve Teleferik gibi lift olarak da adlandırılan ulaşım araçlarını kullanmak için ise Skipass almanız gerekiyor. Bugün Kayak turu Uludağ, Erzurum, Kartepe ve benzeri pek çok nokta için mümkün ve üstelik buralarda oldukça kaliteli Kayak ve Snowboard tesisleri bulunuyor. Bu tesislerin başlangıç yeri olarak kabul edilen en yüksek noktaya ise Telesiyej gibi araçlar ile ulaşacaksınız. Skipass işte bu sebeple önemli…

Peki, Skipass nereden alınır? Telesiyej biniş noktasına geldiğinizde Skipass satış noktalarının olduğunu göreceksiniz. Buradan alacağınız kartı okutarak turnikeden geçebilirsiniz. Ancak buradan almanız şart değil. Eğer günübirlik kayak turuna katılıyorsanız, araç içinde tur rehberinizden de Skipass alabilirsiniz. Bu sayede zaman tasarrufu da sağlayabilirsiniz. Kayak noktasına varış yaptığınızda sıra bekleyerek Skipass almanıza gerek kalmaz. Üstelik bu şekilde fiyat avantajı da elde edebilirsiniz. Fiyatlar genel olarak biniş sayısına göre kademeli olarak belirlenmiştir. Yani tek çıkışlık, 5 ya da 10 çıkışlık gibi farklı alternatifler sunuluyor. Bazı tesislerde ise günlük ya da saatlik gibi seçenekler ile de karşılaşmak mümkün. Bunlar gitmeden önce öğrenebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Kayak Kiralama Hakkında Detaylar

Günümüzde günübirlik kayak turları fırsat olarak değerlendirilir ve kısa süreli tatillerin daha verimli bir şekilde geçirilmesini sağlar. Bu tür turları daha zahmetsiz hale getiren kayak kiralama imkânı ise unutulmamalı. İlk kez günübirlik kayak turuna katılıyorsanız ise kayak kiralama ile ilgili bilgiye ihtiyaç duyarsınız. Sizin için kısaca bu imkânın detaylarından söz edelim. Her tesiste farklı fiyatlar ve alternatifler ile karşılaşacağınız kayak ve snowboard setlerinde, kiralayabileceğiniz ürünleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kayak Takımı(kayak + ayakkabı + baton)
 • Kayak
 • Kayak Ayakkabısı
 • Board Takımı (Board + ayakkabı)
 • Board
 • Board Ayakkabısı
 • Snowblade Takımı (Snowblade + ayakkabı)
 • Snowblade
 • Snowblade Ayakkabısı
 • Mont + Pantolon
 • Mont
 • Pantolon
 • Kask

Her tesiste kiralayabileceğiniz giysi ve malzemelerin çeşitliliği farklı olsa da, genel anlamda sıraladıklarımızı kiralayabilirsiniz. Kiralama ücretleri ise genellikle 1 günlük, 2 günlük ve benzeri süreye göre değişmektedir. Günübirlik kayak turu Uludağ, Kartaltepe ve benzeri gideceğiniz tesise göre farklılaşacaktır. Bu sebeple gideceğiniz tesisin kiralama imkânları hakkında bilgi almanız, yanınıza alacağınız giysi ve malzemeleri belirlemenizde yardımcı olacaktır. Örneğin, kar gözlüğü ve eldiven gibi malzemeleri kiralayıp kiralayamayacağınızı bilmeniz, daha iyi bir hazırlık yapmanızı sağlar. Hele de amatörseniz, kiralayabileceğiniz giysi ve malzemeleri satın alıp yanınızda taşımanız sizin için bir külfet olabilir. Bu sebeple kayak kiralama imkânlarını incelemeniz önemli bir püf nokta olarak kabul edilebilir.

Günübirlik Kayak Turunun Avantajları

Günübirlik kayak turu, pek çok sebeple kişiler için daha cazip oluyor. Öncelikle günübirlik kayak turunun imkânlarından bahsedecek olursak, yolculuğunuz sırasında size sandviç ve benzeri bir atıştırmalık sunulacaktır. Skipass alımını da yine yolda yapabilir ve gidince sıra beklemek zorunda kalmazsınız. Dönüş sırasında ise genellikle popüler bir yerde akşam yemeği yenilir ve keyifli bir yemek ile turun sonuna gelinir. Kayak noktalarında yemek alternatifleri genellikle biraz yüksek fiyatlıyken, kayak turunda size nispeten uygun fiyatlı sucuk ekmek ve içecek paketi gibi cazip alternatifler sunulur. Tabi isterseniz çeşitli restaurant ve cafe gibi noktaları da tercih edebilirsiniz. Ancak kayak için daha fazla zamanınız olsun istiyorsanız, sucuk ekmek oldukça cazip olacaktır. Yemekle fazla zaman harcamadan, kayak yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu tür bir turu kendi başınıza gerçekleştirdiğinizde aracınızı bu yolculuğa hazırlamanız gerek. Zincir takıp çıkarma, park yeri arama gibi pek çok zahmete girmeniz gerek. Üstelik dönüş yolunda tüm yorgunluğunuz ile yine araç kullanmanız gerekecek. Bu hem ekstra yorucu olacaktır hem de tehlikeli… Oysa günübirlik kayak turunda, yolculuk sırasında uyuyup dinlenebilirsiniz. Özellikle dönüş yolculuğunda bu size çok iyi gelecektir. Ayrıca yolculuk sırasında yeni insanlarla tanışıp sohbet edebilirsiniz. Yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Kısacası daha keyifli bir kayak gezisi gerçekleştirebilirsiniz.

Günübirlik kayak turuna katılmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli detay ise turdan en az 3 – 4 gün önce yer ayırtmanız gerektiğidir. Çünkü hızla yerler dolacak ve size yer kalmayacaktır. Bu da üzücü bir durum olur. Dolayısıyla kararınızı verdiyseniz zaman kaybetmeden günübirlik kayak turu için yerinizi ayırtın. Kayak turu Kartepe kayak merkezinden Uludağ’a, Erzurum’dan Kayseri’ye pek çok noktaya yönelik gerçekleştirilebilir. Farklı kalkış noktaları söz konusu olabilir. Bunlar ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz ve kış sporlarını kapsayan ilgili kategorilerimize göz atabilirsiniz.

Hem günübirlik kayak turları, hem çeşitli kış turları, hem de farklı pek çok aktiviteye dair paket seçeneklere Aktivido üzerinden ulaşabilirsiniz. Siz tatilinizi ayarlayın ve hangi aktiviteyi yapmak istediğinizi ya da hangi rotada yolculuk etmek istediğinizi seçin. Yaşamak istediğiniz deneyimi buradaki alternatifler arasında kolayca bulabilir ve sizin için konforlu hale getirilmiş turlar aracılığıyla yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.