Yamaç Paraşütü Türkiye Kadınlar Mesafe Rekoru, Merve Gülşah Arslan tarafından 193.3 kilometre uçularak kırıldı 👏🙋‍♀️

Çoğu insan, yamaç paraşütü ile Ölüdeniz ‘deki deneyim uçuşlarındaki gibi sadece “yüksekten kalkıp yere inmek“ten ibaret olduğunu düşünür. Aslında, yamaç paraşütü süzülen, motorsuz hava araçlarından biridir ve yamaç paraşütü pilotları, yükselen hava hareketlerini (termik) kullanarak bulutlara çıkabilir. Bu sayede saatlerce uçup uzun mesafeler katedebilir, hatta rekorlar kırabilir.

Türkiye Yamaç Paraşütü Milli Sporcusu Merve Gülşah Arslan, Türkiye Yamaç Paraşütü Kadın Mesafe Rekoru‘nu 24 Haziran 2019 tarihinde 193,3 kilometrelik bir mesafe uçarak kırdı!

Merve, 193,3 kilometre uçarak Türkiye Kadınlar Mesafe Rekoru’nun tekrar sahibi oldu.

Ankara Ayaş ‘tan kalkan Merve, Konya ‘ya doğru 6 saat 36 dakika süren bir uçuş gerçekleştirdi. Maksimum irtifa olarak 3000 Metre civarına kadar çıkan sporcu, Konya Sarayönü ilçesinin yakınlarına güvenli bir şekilde inişini yaptı.

Merve Gülşah Arslan – Brezilya

Merve Gülşah Arslan Kimdir?

Merve Gülşah Arslan, 10 Nisan 1991’de Ankara’da doğdu. Yamaç paraşütü hayatına üniversite ile birlikte girdi. Gazi Üniversitesi Mimarlık bölümüne kaydını yaptırmış ve kendini Gazi Havacılık kulübünün standı önünde bulmuştu. 

“Hem istediğim bölümü kazanmış hem de hayalimi gerçekleştirme fırsatı bulmuştum. UÇMAK.” 

Merve Gülşah Arslan

diyen sporcu temel eğitimlerin tamamlanmasıyla ilk uçuşunu 2009 da gerçekleştirdi.

O günkü heyecanını “Verdiği iyi eğitim ve sıcak aile ortamıyla kulübüm ile birlikte 2011 yaz sezonunda yarışmalara katılmaya başladım” diyerek ifade eden Merve, ilk katıldığı yarışma olan Denizli Türkiye Yamaç Paraşütü Şampiyonası’ nda Kadınlar klasmanında 2. oldu.

Merve Gülşah Arslan – Aksaray

Bunun beraberinde milli takım kadrosuna seçilen sporcumuz yine aynı 2011 yılında Ayaş’tan kalkıp 116.8 km uçarak Türkiye Kadınlar Mesafe Rekorunu kırdı.

Çeşitli yarışmalar ve tecrübeler ile 2015’te Türkiye Kadınlar Şampiyonu oldu. Bunun beraberinde milli takım kadrosuna tekrar seçilerek 2016 yılı itibari ile Türkiye’yi Dünya Kupalarında temsil etmeye başladı. Bir yandan mimarlık mesleğini devam ettirirken bir yandan da antrenman yapmaya devam etti. Bunun devamında Kırkkız’dan 142.7 km uçarak Türkiye Kadınlar Mesafe Rekorunu yeniden sahiplendi. Güzel ve başarılı bir sezon daha geçirerek 2017 yılını da Kadınlar Şampiyonu olarak tamamladı.

https://www.instagram.com/p/Bep4-hvnggg/?utm_source=ig_web_copy_link

Geçtiğimiz sene Brezilya’da gerçekleştirilen Dünya Kupasına katılan sporcularımızdan biri olan Merve Gülşah Arslan ülkemize 2. lik kazandırarak Türk Bayrağını Dünya kürsüsünde dalgalandırdı.

https://www.instagram.com/p/BvEYPRQgCI5/?utm_source=ig_web_copy_link

Merve, Türkiye’nin bir çok spor kulübünde başarılı bir şekilde yarıştı ve eğitimler verdi. Şu an Türk Hava Kurumu ‘nda yamaç paraşütü eğitmeni olarak görev almaktadır.

Aktivido olarak, Merve ‘yi tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz 👏

https://www.instagram.com/p/BmhqmavD1nA/?utm_source=ig_web_copy_link

Türkiye Yamaç Paraşütü Kadın Mesafe Rekoru ile ilgili tüm uçuş detaylarına aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz.

Merve’nin Gps kayıt linki: http://www.ypforum.com/leonardo/flight/61298

Türkiye Kadınlar Mesafe Rekorları Kronolojisi

En son 2018 yılunda kırılan rekoru, Merve bir sene sonra kırmış oldu. 2018 yılında kırılan yamaç paraşütü kadın mesafe rekoru ile ilgili yazımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz 👇Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.